Rejestracja motocykla online, koniec karty pojazdu. Znamy termin

Koniec z kartą pojazdu, nalepką kontrolną i oddawaniem starych tablic, za to pojawi się rejestracja online. Kiedy? Niestety dopiero późną wiosną 2021 r.

Lista zmian, które wprowadziła wrześniowa nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, oprócz możliwości pozostawienia prawa jazdy w szufladzie, obejmuje także między innymi możliwość rejestracji nowego pojazdu przez salon sprzedaży. Nabywca będzie mógł skorzystać z pośrednictwa salonu, w którym kupuje swój motocykl lub samochód.

Niestety, zmiany wprowadzane przez opisywaną nowelizację, nie zaczęły obowiązywać od razu. Jako pierwsza, pojawiła się ta dotycząca możliwości pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu. Podczas kontroli policjant będzie sprawdzał dane w Centralnej Ewidencji Kierowców lub w bazie policyjnej.

Kolejną zmianą, która dziś wciąż czeka na wejście w życie, będzie możliwość rejestracji nowego pojazdu przez internet. Salon sprzedaży dokona jej na podstawie upoważnienia od nabywcy, podpisanego fizycznie lub za pomocą podpisu elektronicznego. W praktyce oznaczać to będzie możliwość zakupu pojazdu przez internet, włącznie z jego rejestracją. Pojazdy używane nie będą na razie objęte takim przywilejem, jednak nabywca będzie miał prawo zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, pod warunkiem, że pochodzić będą z Polski. Następną zmianą będzie likwidacja reliktów jakimi są Karta Pojazdu oraz nalepka kontrolna.

Zmiany przyniosą nam ogromną ulgę finansową – nawet 174,50 zł. 99,50 zaoszczędzimy na wymianie tablicy rejestracyjnej, nalepki kontrolnej i opłaty ewidencyjnej, 75 zł na Karcie Pojazdu. Wejście w życie opisywanych zmian, zgodnie z planami Ministerstwa Infrastruktury, nastąpi 9 miesięcy od opublikowania nowelizacji, czyli 4 czerwca 2021 r.

Powrót do listy