Policja przejmie od ITD kontrolę nad siecią fotoradarów

Część Inspekcji Transportu Drogowego zostanie włączona w struktury policji. Powodów takiej decyzji jest kilka, najważniejszym z nich jest problem z regulacją prawną działania ITD.

Problem z Inspekcją Transportu Drogowego pojawił się, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł nieważność rozporządzenia, w którym uregulowane były kompetencje różnych służb w zakresie obsługi fotoradarów i innych urządzeń kontroli drogowej. Zdaniem TK kwestie taki w polskim prawie musi regulować ustawa. 

Choć od tamtego wyroku minęło sporo czasu, ustawy, która raz na zawsze uregulowałaby kwestie kompetencji ITD wciąż brak. Powoduje to liczne problemy - wielu kierowców odmawia przyjęcia mandatów wystawianych przez inspekcję, argumentując decyzje właśnie brakiem kompetencji tej służby do ich wystawiania.

Między innymi z tego właśnie powodu MSWiA zdecydowało o włączeniu części ITD w struktury policji. Chodzi przede wszystkim o system Centralnego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), składający się z fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. 

Dzięki przejęciu kontroli nad systemem przez policję, znikną wątpliwości prawne dotyczące wystawianych mandatów, policja zyska także sporo nowych etatów, których od lat systematycznie ubywa. 

Powrót do listy