Jak zgłosić sprzedaż lub kupno motocykla przez Internet?

Koronawirus pokazał jak wiele spraw można w polskich urzędach załatwić przez Internet. Dotyczy to także rejestracji i wyrejestrowania motocykla. Sprawdź, jak to zrobić.

Rejestracja motocykla lub złożenie informacji o jego zbyciu to ważne czynności. Wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie mogą się skończyć dotkliwymi karami finansowymi. Warto znać obowiązujące przepisy, by uniknąć przykrych konsekwencji ewentualnych błędów i zaniechań.

Mówi się, że wojna przyspiesza postęp dziesięciokrotnie. Toczona przez nas obecnie walka z wirusem SARS-CoV-2 znacząco przyspieszyła proces informatyzacji naszego życia. Okazuje się, że wiele spraw, kojarzonych dotychczas z fizycznym kontaktem z urzędnikiem, możemy załatwić za pośrednictwem Internetu. Dotyczy to również czynności dokonywanych w wydziałach komunikacji.

Jak zarejestrować nabyty motocykl lub zgłosić zbycie dotychczasowego za pośrednictwem sieci? Pierwszym warunkiem, jaki musimy spełnić, by móc skorzystać z dobrodziejstwa internetowej wymiany dokumentów, jest posiadanie Profilu Zaufanego. Można go uzyskać rejestrując się na stronie www.pz.gov.pl.

Kolejny krok to upewnienie się, czy urząd do którego chcielibyśmy skierować nasze dokumenty dysponuje Elektroniczną Skrzynką Podawczą Systemu Pojazd i Kierowca. Jeśli tak, należy utworzyć konto w systemie. Po potwierdzeniu tożsamości w procedurze rejestracyjnej możemy w łatwy sposób skierować do urzędu wniosek wraz ze skanami wymaganych dokumentów i oczekiwać na rozpatrzenie sprawy.

W procedurze rejestracyjnej wymagane będą skany wskazanych dokumentów. Te, które wystawi urząd wraz z tablicami rejestracyjnymi nowy właściciel otrzyma pocztą. To doskonały sposób na załatwienie sprawy w sytuacji obowiązującego tzw. dystansowania społecznego lub na zwykłe uniknięcie kolejek w lepszych czasach.

Powrót do listy