Jak fotografować w podróży. 6 prostych trików

Piękne zdjęcia z podróży to nie czarna magia. Wystarczy poznać kilka prostych trików, które sprawią, że fotograficzne wspomnienia z każdego wyjazdu zachwycą twoich znajomych.

Majówka za pasem, większość z nas ruszy w piękne trasy, odkryje cudowne zakątki i widoki tak niezwykłe, że aż szkoda byłoby nie zachować ich na fotografii. Ale jak to zrobić, żeby z kolejnego wyjazdu nie przywieźć stu takich samych przeciętnych zdjęć?

Żeby zrobić fajne zdjęcie z podróży nie musisz wozić lustrzanki za tysiące złotych. Dobry smartfon może dać całkiem zadowalające rezultaty, pod warunkiem, że będziesz wiedzieć co i jak. Poprosiliśmy znajomych fotografów o kilka podstawowych rad dla mniej zaawansowanych.

1. Światło jest wszystkim

Fotografia to, dosłownie, malowanie światłem. Zanim pstrykniesz fotkę upewnij się, że to, co chcesz pokazać jest dobrze oświetlone. Jeśli nie, spróbuj zrobić zdjęcie z innej strony, coś przechylić albo nawet użyć lampy błyskowej, zwłaszcza gdy fotografujesz pod słońce.

Traktuj światło tak, jakby była to farba, którą malujesz ciemniejsze fragmenty obrazu. Może być to trudne podczas ostrego słońca, ponieważ daje ono głębokie cienie. Nawet wtedy można jednak poeksperymentować - wykorzystać na przykład światło odbite od jasnej ściany.

2. Kompozycja nadaje znaczenie

Podróżując motocyklem masz do dyspozycji element, który nada twoim zdjęciom charakteru. Mowa oczywiście o motocyklu - może on stanowić pierwszy plan na zdjęciach krajobrazowych, lub drugi plan kiedy fotografujesz ciekawe budynki czy inne obiekty.

Postaraj się rozmieścić fotografowane obiekty na zdjęciu tak, by nie znajdowały się w centrum kadru. Poeksperymentuj z kątami - kucnij i zrób zdjęcie z perspektywy żaby, albo wręcz odwrotnie - wejdź gdzieś wyżej i tam szukaj inspiracji do ciekawej kompozycji. Pamiętaj, by ustawiać ostrość na to, co twoim zdaniem jest na zdjęciu najważniejsze.

3. Głębia ostrości nadaje wyrazu

Coraz więcej aparatów w telefonach ma możliwość ustawienia głębi ostrości. O co chodzi? Najkrócej mówiąc o to, by fotografowany przez ciebie obiekt, na przykład motocykl, był ostry, a to co przed nim i za nim rozmyte. Dzięki temu zdjęcie nabiera głębi i wyrazu.

Jak to zrobić? Bardzo prosto - im mniejsza wartość przysłony (na przykład f2.0, f3,5), tym mniejsza głębia ostrości, czyli bardziej rozmyte tło. Jeśli fotografujesz krajobrazy, możesz wykorzystać głębię ostrości do ustawienia rozmytego pierwszego planu, na którym ustawisz motocykl. Jeśli chcesz, by wszystkie plany były ostre, musisz ustawić większą wartość przysłony (na przykład f10, f12).

4. Czas, czas, czas

Obiekt w ruchu, czyli na przykład jadącego motocyklistę, możesz fotografować na dwa sposoby. Pierwszy, prostszy, wymaga ustawienia bardzo krótkiego czasu migawki. Dzięki temu obiekt, choć się porusza, będzie ostry. Ten sposób sprawdzi się jednak tylko gdy masz dobre światło. Drugi sposób jest znacznie trudniejszy, ale daje pięknie rozmyte w ruchu tło. Technika ta nazywa się panoramowaniem i polega na wykonywaniu zdjęcia z jednoczesnym przesuwaniem obiektywu wraz z poruszającym się obiektem. Czas otwarcia migawki jest wtedy dłuższy, a trudność polega na tym, by precyzyjnie "przykleić" obiektyw do obiektu w ruchu, bo tylko wówczas można złapać jego ostrość. W większości aparatów trzeba także wyłączyć stabilizację obrazu.

5. Nie bój się HDR

HDR (high dynamic range) to technika, która pozwala na uzyskanie wyraźnych szczegółów nawet przy niekorzystnym oświetleniu. To ważne, kiedy zależy nam na sfotografowaniu czegoś podczas ostrego słońca albo w półmroku. Jak to zrobić? W aparacie, tam gdzie wybiera się tryb fotografowania, należy ustawić opcję "bracketing". Wykonywane są trzy zdjęcia – ciemne, normalne i jasne. Po ich złożeniu w specjalnym programie (na przykład Photomatix Pro) otrzymuje się fotografię, na której zarówno ciemne, jak i jasne obszary są szczegółowe.

Warunkiem osiągnięcia dobrych efektów jest trzymanie aparatu nieruchomo podczas wykonywania kolejnych zdjęć. Najlepiej użyć statywu.

6. Ostrożnie ze sobą

Nie jest prawdą, że zdjęcie, na którym cię nie ma, jest nieważne. Weź pod uwagę, że dla twoich znajomych oglądanie stu zdjęć przedstawiających twoją sylwetkę może być męczące. Zamiast siebie, postaraj się przedstawić na zdjęciu ciekawe elementy - budynki, detale, rośliny albo coś, co wyróżnia się w miejscu, które fotografujesz.

Powrót do listy