Jak bezpiecznie rozpocząć sezon?

6 ważnych zasad

Sezon motocyklowy rozpoczął się na dobre, ale jego początek to najbardziej niebezpieczny dla nas czas. Przypominamy 6 ważnych zasad, które pomogą ci unikać niebezpieczeństw.

Motocykl sprawdzony, na temat ćwiczeń przed sezonem pisaliśmy ostatnio, a zatem czas w drogę! Jak codziennie można się przekonać z mediów, początek sezonu to najniebezpieczniejszy dla motocyklistów czas. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?

Przede wszystkim świadomością zagrożeń. Jeśli będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę, prawdopodobieństwo wypadku będzie znacznie mniejsze. Oto 6 wskazówek jak bezpiecznie rozpocząć sezon.

1. Odśwież umiejętności

Po pierwsze kondycja fizyczna. Kilka prostych ćwiczeń pomoże stopniowo przypomnieć sobie o mięśniach zapomnianych zimą i pobudzić je do działania. Po drugie nawyki. Po miesiącach przerwy od jazdy trudno będzie ci zapanować nad motocyklem w sytuacji krytycznej. Potrenuj zanim zdecydujesz się w pełni korzystać z jednośladu. O prostym treningu motocyklowym pisaliśmy w innym artykule.

2. Nie ufaj kierowcom aut

Kierowcy samochodów jeździli całą zimę. Zdążyli się przyzwyczaić do braku motocyklistów na drogach. Zanim ponownie dotrze do nich, że jesteśmy częścią ruchu drogowego, minie trochę czasu. Nigdy nie jedź na pewniaka, zostaw sobie znacznie większy niż latem margines bezpieczeństwa. Dobrą, sprawdzoną zasadą jest "jedź tak, jakbyś był niewidzialny".

3. Uważaj na drogowe pułapki

Ostatnie śniegi w miastach stopniały nie tak dawno, a w wyższych rejonach Polski i okolic wciąż topnieją. Nasi drogowcy nie są mistrzami czystości, więc piasek, sól czy żwir nie będą teraz na drogach niczym niezwykłym. Podobnie jak pojawiające się pozimowe dziury. Zanim ktoś przyjedzie wypełnić je nowym asfaltem, minie trochę czasu.

Nie zapominaj też o utrzymującej się w lasach wilgoci, która wczesnym rankiem i późnym wieczorem może zamienić się w lód. Podobnie na mostach – tutaj niebezpieczeństwo może czaić się cały dzień. Ze szczególną ostrożnością przejeżdżaj przez torowiska, studzienki i znaki poziome.

4. Pamiętaj o zmiennej pogodzie

Jeśli w prognozie podają, że następnego dnia ma być 10 stopni pamiętaj, że chodzi o temperaturę maksymalną. Jest bardzo prawdopodobne, że o siódmej będzie poniżej zera, a po 16 około pięciu stopni. Zawsze woź ze sobą dodatkowy polar, jednorazowe rękawiczki foliowe i chustkę na szyję. Bądź też przygotowany na nagły deszcz.

5. Dostosuj technikę jazdy

W niskich temperaturach opony nie kleją tak dobrze jak w wysokich. Droga hamowania na początku sezonu będzie znacznie dłuższa niż latem. Zmarznięte palce nie zareagują równie sprawnie co rozgrzane, a kiedy organizm przeznacza większość energii na utrzymanie ciepła, możesz zrobić się senny. Pamiętaj o dużym marginesie bezpieczeństwa, znacznie większym niż latem.

6. Bądź widoczny

Nie lubisz kamizelki odblaskowej? Prawie nikt nie lubi. Ma ona jednak tę wielką zaletę, że pozwala cię dostrzec z bardzo dużej odległości. Na początku sezonu, kiedy kierowcy samochodów są zdezorientowani liczbą motocykli, dobra widzialność jest na wagę złota. Zamiast niej możesz też używać przeciwdeszczowej kurtki w jaskrawym kolorze. Ma ona tę zaletę, że zapewnia miłe ciepło.

Powrót do listy