10 najpiękniejszych alpejskich przełęczy

Alpejskie przełęcze to miejsca stworzone do jazdy motocyklem. Spośród niezliczonych kombinacji winkli, podjazdów, zjazdów i widoków wybraliśmy 10, które wydały się nam najpiękniejsze.

Tak naprawdę nie da się wybrać najpiękniejszych alpejskich dróg, jak nie da się wybrać najsmaczniejszej potrawy ani najlepszego gitarzysty. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych doznań, które potrafią być całkowicie różne dla każdego z nas.

Po prostu zebraliśmy 10 przełęczy i dróg alpejskich, do których odwiedzenia chcielibyśmy was zachęcić. Każda z nich jest na swój sposób piękna i oferuje unikalne doświadczenia.

1. Stelvio

Jedna z najbardziej znanych dróg nie tylko w Alpach, ale i na świecie. Wszystko za sprawą tak jej urody, jak brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear, który uznał ją za jedną z najpiękniejszych tras na świecie. Długość: 47 km, nachylenie max.: 14%, wysokość: 2758 m npm.

2. Col d'Iseran

Część trasy turystycznej Route des Grandes Alpes, znana z licznych galerii i tuneli oraz zmagań kolarskich Tour de France. To także najwyżej położona przełęcz asfaltowa w Alpach. Długość: 80 km, nachylenie max.: 12%, wysokość: 2770 m. npm.

3. Furka Pass

Zbudowana w 1866 r. dla celów wojskowych droga przez przełęcz Furka była wówczas najdłuższą droga przez przełęcz w Szwajcarii. To właśnie tutaj James Bond śledził Goldfingera, którego, również na tej drodze, Tilly Masterson próbowała zastrzelić. Długość: 28 km, nachylenie max.: 11%, wysokość: 2 431 m. npm.

4. Passo san Boldo

Charakterystyczna ze względu na swoje tunele i serpentyny, zwana też Drogą Stu Dni. Przejazd może być nieco uciążliwy z powodu sygnalizacji świetlnej, ale z drugiej strony nie znajdziecie tutaj ciężarówek ani autobusów. Długość: 16 km, nachylenie max: 12%, wysokość: 706 m. npm.

5. Passo della Novena

Passo della Novena jest drugą co do wysokości przełęczą górską w Szwajcarii. Świetna jakość nawierzchni i znakomity widoki powodują, że latem dosłownie roi się tutaj od motocykli. Długość: 36 km, nachylenie max: 10%, wysokość 2478 m. npm.

6. San Bernardino

Przełęcz San Bernardino znana była już starożytnym Rzymianom. Używano jej jako szlaku handlowego. Nawierzchnię utwardzono jednak dopiero w 1770 roku, a od czasu zbudowania w 1967 roku tunelu, stara droga zyskała znaczenie wyłącznie turystyczne. Długość: 82 km, nachylenie max: 10%, wysokość: 2066 m. npm.

7. Grossglockner

Prywatna i płatna droga wysokogórska biegnąca pod szczytem najwyższej góry Austrii, od którego wzięła swoją nazwę. Zatłoczona, ale wciąż piękna, warta jest wydania każdego centa. Długość: 48 km, nachylenie max: 12%, wysokość: 2571 m. npm.

8. Silvretta

Nie bez przyczyny Silvretta Hochalpenstrasse uznawana jest za jedną z najpiękniejszych alpejskich tras. Fantastyczne zakręty, ogrom dzikiej przyrody i wzorowa nawierzchnia powodują nieprzerwane zachwyty. Droga jest płatna, a prędkość ograniczono tutaj do 70 km/h. Długość: 25 km, nachylenie max: 10%, wysokość: 2032 m. npm.

9. La Tremola

Stara droga na przełęcz św. Gotarda wykonana jest z kostki granitowej. Z uwagi na niezliczone zakręty i trawersy nazwano ją Tremola, czyli Drżąca. Zbudowana w latach 1827-1832 uznawana jest za pomnik inżynierii. Zdecydowanie odradzamy jazdę tędy po deszczu - nawierzchnia przypomina lód. Długość: 20 km, wysokość: 2108 m. npm.

10. Passo di Gavia

Jedna z najwyższych i najpiękniejszych alpejskich przełęczy, a przy tym odwiedzana znacznie rzadziej niż Stelvio czy San Bernardino. Charakterystycznym elementem jest wyjątkowo wymagający podjazd, który wymaga naprawdę dobrej techniki. Pod szczytem znajdziesz Gavia Vecchia - najbardziej niebezpieczny fragment, który omija się zbudowanym w tym celu tunelem. Długość: 43 km, nachylenie: 16%, wysokość: 2 621 m.npm.

Powrót do listy